نوعی کلوچه سنتی مخصوص کرمان

جاذبه های گردشگری استان کرمان به بناهای تاریخی، مکانهای زیبا و صنایع دستی محدود نمی شود، شیرینی و کلوچه های سنتی مخصوص کرمان نیز طرفداران زیادی داشته به ویژه نوعی کلوچه به نام کلمپه که خاص و ویژه ی این استان بوده و در طعمهای بی نظیر تولید می شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

کلوچه سنتی کرمان

غذا و شیرینی در هر استانی می تواند به عنوان یک جاذبه برای آن شهر به شمار رود، با وجود اینکه امروزه دستور پخت غذاهای تاریخی استانهای مختلف به راحتی در دسترس است اما نکات ریزی که هنگام پخت رعایت می شود اما نوشته نمی شود باعث می شود این غذاها یا شیرینیها خاص و ویژه ی همان استان باشند، نان برنجی کرمانشاه، قطاب یزد و کلمپه ی کرمان نمونه هایی از شیرینیهای سنتی استانهای مختلف کشورمان هستند که اگر این شیرینیها را از مراکز تولید این استانها تهیه کنید متوجه طعم بی نظیر آنها خواهید شد.

شیرینیهای زیادی هستند که در استان کرمان تولید می شوند انواع نانهای محلی را هم می توان به این لیست اضافه کرد که دستور پخت بسیاری از آنها موجود نمی باشد اما در صدر لیست شیرینیهای مخصوص کرمان نام یک نوع کلوچه و یک نوع شیرینی می درخشد، کلمپه و قطاب مخصوص کرمان شیرینیهای بینظیری هستند که هر ایرانی حتما یکبار آن را چشیده و از آن لذت برده است، و اما اگر تا به حال این شیرینیها را امتحان نکرده اید به شما پیشنهاد می کنم حتما آن را خریداری یا تهیه کرده و امتحان کنید.

قطاب مخصوص کرمان: قطاب یکی از شیرینیهای بسیار معروف یزد است که طعم بی نظیری دارد اما اگر به کرمان سفر کرده باشید حتما با نوع کرمانی این شیرینی هم برخورد کرده اید، قدمت پخت این نوع شیرینی به دوره ی هخامنشیان بر می گردد و در کرمان با پودر گردو و پسته تهیه شده و لایه ی بیرونی قطاب را با خاک قند می پوشانند در واقغ از شکر در تهیه ی این شیرینی استفاده نمی شود و شیرین کردن شیرینی محدود به خاک قندی است که روی آن را می پوشاند، بنابراین کسانی که دوست دارند از شکر کمتر استفاده کنند می توانند نوع بدون خاک قند آن را تهیه یا سفارش دهند.

شیرینی دومی که تحت عنوان کلوچه سنتی کرمان شناخته می شود کلمپه است، اساس پخت کلمپه تولید خمیر مخصوص کلوچه به همراه ماده میانی خرما یا ترکیب خرما و مغز گردو با هم است، چیزی که این کلوچه را معروف کرده بافت بسیار نرم و ترد کلوچه، طعم بی نظیر کلوچه و ترکیب این طعم بی نظیر با طعم خرما و گردو است.

قاووت یا به زبان محلی قووتو نیز یکی دیگر از ترکیبات مقوی و بسیار خوش مزه ویژه ی استان کرمان است که طرفداران بسیار زیادی دارد، قووتو در طعمهای مختلف و با استفاده از شکر یا بدون شکر برای استفاده ی افراد دیابتی یا رژیم دار تهیه می شود.

شیرینی سنتی دیگر کرمان که بسیارمعروف است کماج سهن است، اساس پخت این شیرینی استفاده از جوانه ی گندم در خمیر آن است و همین باعث شده کماچ سهن تنها یک شیرینی نباشد و به عنوان یک شیرینی بسیار مقوی و مفید شناخته می شود.

حلوای پسته شیرینی معروف دیگر استان کرمان است، حلوا یک خوراکی خوشمزه است که بسیاری به آن علاقه دارند اما در پخت حلوای پسته از پودر پسته، کره و زعفران استفاده شده و طعم این حلوا را بی نظیر می کند.

سوهان به عنوان شیرینی سنتی قم معرف است اما نوعی از سوهان نیز وجود دارد که خاص استان کرمان است و طعم بی نظیری دارد.

دانستیم که یکی از معروف ترین شیرینیهای سنتی استان کرمان کلوچه سنتی به نام کلمپه است، شاید شما هم دوست داشته باشید این کلوچه را درمنزل تهیه کنید، با اینکه طعم شیرینیهای سنتی هیچ گاه با طعم همان شیرینی که در منزل پخت می شود یکی نیست اما به امتحان کردنش می ارزد پس با هم مروری بر شیوه ی پخت این کلوچه خوش طعم داشته باشیم:

طرز پخت کلمپه:

برای پخت این کلوچه خوش طعم ابتدا 500 گرم آرد را سه مرتبه الک کرده و درون کاسه می ریزیم، آرد الک شده را با 250 گرم روغن جامد مخلوط می کنیم تا ترکیب یکدست حاصل شود، داخل یک ظرف دیگر 180 گرم ماست را با یک سوم قاشق چای خوری بکینگ پودر مخلوط کرده و به این مخلوط ترکیب دو عدد زرده تخم مرغ به همراه زعفران دم کرده را اضافه می کنیم.

این مخلوط را با همزن به خوبی هم می زنیم تا یکدست شود و سپس آن را به ترکیب آرد و روغن اضافه می کنیم تا خمیر کلوچه حاصل شود، توجه کنید که خمیر نیاز به ورز دادن ندارد و تنها با لیسک ترکیب را یکدست می کنیم، خمیر به دست آمده را روی سطح صاف آرد پاشی شده قرار می دهیم و مقداری خمیر را زیر و رو می کنیم توجه کنید فقط در حد زیر و رو کردن نه ورز دادن و پس از منسجم شدن خمیر آن را درون کیسه فریزر و داخل یخچال قرار می دهیم.

قرار دادن در یخچال با هدف کم شدن چسبندگی آن است، خمیر را به مدت دو ساعت داخل یخچال استراحت می دهیم و پس از آرد پاشی سطح کار خمیر را روی سطح با قطر نیم سانت پهن می کنیم و با استفاده از یک قالب گرد یا لیوان قالب می زنیم.

برای آماده کردن مواد میانی کلمپه خرما را 5 تا ده دقیقه داخل ظرف آب جوش می ریزیم تا پوست آن به راحتی جدا شود، پس از جدا کردن پوست و هسته ی خرما، آنها را درون کاسه له کرده با پودر دارچین و هل مخلوط می کنیم و سپس به همراه مغز گردوی خرد شده به خوبی مخلوط می کنیم، اگر تمایلی به حس کردن مغز گردو زیر دندان ندارید می توانید از گردوی آسیاب شده استفاده کنید.

مواد میانی را روی خمیر قالب زده شده می ریزیم و کلوچه را به شکل دلخواه جمع می کنیم، فر را از قبل با دمای 160 درجه سانتی گراد گرم می کنیم، روی سطح سینی فر را کاغذ روغنی گذاشته و کلوچه ها را روی آن قرا می دهیم، سینی فر را در طبقه میانی فر به مدت 15 تا بیست دقیقه قرار دهید و توجه داشته باشید که به هیچ عنوان روی کلمپه نباید برشته شود.

شما با دانستن طرز پخت کلمپه می توانید این شیرینی را در منزل تهیه کنید اما به شما اطمینان می دهیم که طعم شیرینی خانگی با کلمپه هایی که به وسیله شیرینی پزان ماهر کرمانی پخته می شود بسیار متفاوت خواهد بود، به منظور خرید کلمپه اصل کرمانی تنها با انتخاب کلمپه مورد نظر خود و همینطور وزن مورد نظر خود خرید را انجام داده و آن را درب منزل تحویل بگیرید.

کلوچه سنتی کرمان

برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین خریدی راحت و مطمئن می توانید فرمهای موجود در وبسایت را تکمیل نمایید و درخواست خود را ثبت کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما ارتباط گرفته شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.